Aby nasz wymarzony pupil mógł cieszyc się zdrowiem fizycznym i psychicznym wymaga odpowiedniej pielegnacji, poświęcenia mu odpowiedniej ilosci czasu oraz prawidłowo zbilansowanej diety. Oto kilka wskazówek jak nalezy postępować z psem, jak o niego dbać, na co zwracać szczególną uwagę by w porę uchwycić niepokojace objawy, które mogłyby doprowadzić do zachwiania równowagi organizmu naszego zwierzaka…

Sczepienia

Jest to program szczepień jaki stosujemy w naszej hodowli. Przed każdym szczepieniem szczenięta są odrobaczane.

W okresie szczenięcym muszą być wykonane przynajmniej trzy szczepienia anty-virusowe.

  • I szczepienie po 5-6 tyg NovibacPuppy
  • II szczepienie w 9 tyg Vanguard 5
  • III szczepienie w 12 tyg Vanguard 7

Między szczepieniami nie może być odstępów krótszych niż 2-3 tyg.
Po trzecim szczepieniu i odbyciu kwarantanny można wyprowadzać psa na dwór tj ok 14 tyg życia.
W przypadku świadomego kontaktu nabywcy szczenięcia z chorobą wirusową należy o tym bezwzględnie powiadomić hodowcę oraz przed przybyciem do domu nowego psa należy zasięgnąć konsultacji weterynaryjnej! Wirus parwowirozy utrzymuje się w środowisku nawet ROK !
Szczepienie przeciw wściekliźnie można wykonać dopiero po zakończeniu szczepień anty-wirusowych jednak nie wcześniej niż po upływie 2 tyg od ostatniego szczepienia najczęściej ok. 4 – 6 m-ca.

Odrobaczanie

I – 3 tydzień życia Vetminth pro. VIRBAC S.A – FRANCJA
II – 5-6 tydzień życia Vetminth VIRBAC S.A – FRANCJA, 6 tydzień – szczepienie
III – 8-9 tydzień życia Pratel lub Paratex, zawsze kilka dni przed kolejnym szczepieniem
IV – 11-12 tydzień

Szczenie powinno być odrobaczane ok 4 dni przed każdym kolejnym szczepieniem. W przypadku zarobaczenia należy to zgłosić lekarzowi weterynarii, który powinien zalecić przesuniecie terminu szczepienia.

w 1 rż 1*/ kwartał. Dorosły pies powinny być odrobaczany 1*/ 6 m-cy. Raz w roku należy wykonywać badanie laboratoryjne kału.

Pielęgnacja włosa

  • Psa nie należy kąpać zaraz po przywiezieniu do domu, najlepiej po paru dniach jak zapozna się z nowym domem.
  • Właściciel Golden Retrievera nie musi się zbytnio napracować, by utrzymać estetyczny wygląd swojego psa.Gęsta jedwabista sierść nie jest mimo swego jasnego umaszczenia podatna na brudzenie się. Codzienna pielęgnacja włosa nie zajmuje więcej niż parę minut dziennie.
  • Uwagę należy zwracać na miejsca szczególnie podatne na filcowanie się czy tworzenie kołtunów.
    tj okolice uszu,klatkę piersiową , łapy, ogon. Te partie powinniśmy czesać dość często zwłaszcza gdy panują słoty.
  • Podszerstek łatwo usunąć za pomocą szczotki i specjalnych gumowych rękawic.
  • Dzięki temu włos okrywowy będzie idealnie przylegał do ciała. Aby przygotować goldena do wystaw czy po prostu poprawić jego sylwetkę można mu przystrzyc okolice klatki piersiowej oraz nieco skrócić włos na łapach.
  • Fryzjerskie nożyczki należy zastąpić degażówkami, strzyżenie nie jest proste dlatego najkorzystniej będzie skorzystać z usług salonu piękności dla czworonogów.
  • To bardzo ważne gdyż golden powinien wyglądać naturalnie. Goldena nie trzeba kąpać zbyt często. Należy to robić gdy nasz podopieczny wyjątkowo się ubrudzi lub wytarza w czymś co brzydko pachnie.
  • Kąpiel jest wskazana również przed wystawą. Zaleca się zastosowanie preparatów natłuszczających sierść, odżywek dla psów długowłosych.

Przybory do pielęgnacji włosa

  • metalowy grzebień z szerokim rozstawem zębów
  • szczotki metalowa typu ” pudlówka” i z naturalnego włosia
  • gumowe rękawice
  • trymer hakowy tzw grabki z obrotowymi końcówkami
  • nożyczki degażówki

Kosmetyki

  • szampon i odzywka do sierści jedwabistej
  • preparat natłuszczający np. lanolina

Zęby

  • Po 3 m-cu może się zacząć wymiana mleczaków na zęby stałe i należy pilnować, aby wszystkie wypadły ( zdarzają się przetrwałe kły mleczne, które należy wyrywać )
  • Należy przeglądać jamę ustną psa – ząb który wypadnie i pozostanie w pysku może wgnieść się w podniebienie – należy go natychmiast wyjąć
  • Nie należy zwlekać z problemami , bo może być za późno i zęby mogą być krzywe.
  • Zęby do ok 8 m-ca powinny być już całkowicie wymienione.
  • UWAGA !!!
  • Nie należy przeciągać się z  piłeczkami, sznurami itp. zwłaszcza w okresie rozwoju kufy psa . Można w ten sposób skutecznie i nieodwracalnie zdeformować początkowo prawidłowo wykształcony zgryz .

Oczy

Przemywać 1* w tyg preparatem pielegnacyjnym np „OPTEX” , zwracać uwagę na wydzielinę z oczu. Zdrowe oko powinno być czyste bez wydzieliny ropnej i nie powinno łzawić.

Po zabawie w piachu czy zanieczyszczonym środowisku należy oczy oczyścić z pyłu.

Uszy

Wszystkie psy długouche z nie kopiowanymi uszami maja tendencje do zapalenia uszu . Wysoka temperatura , brak wentylacji, oraz zwiększona wilgotność w uszach stwarza doskonale  środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

Jest to naturalny problem pielęgnacyjny i aby zapobiec chorobie ucha należny dokładnie je pielęgnować. Uszy należy   przemywać 1*w tygodniu preparatem do pielęgnacji uszu np „OTIFREE” , kontrolować wydzielinę, zapach z uszu. Zdrowe ucho powinno być czyste, bezwonne a każde trzepanie psa głowa , ocieranie o podłoże powinno w nas wzbudzić niepokój.  W razie zaobserwowania nadmiernej , brązowej wydzieliny o przykrym zapachu należy konsultować się z lekarzem.

W mojej apteczce zawsze znajduje się maść ” ORIDERMYL ” ( do kupienia u lekarza ) , dzięki której mogę szybko i skutecznie pomoc swojemu psu na wypadek problemu.

Pamiętać przy każdej kąpieli o zatykaniu uszu wacikami , chronić przed zalaniem a w przypadku zmoczenia o dokładnym wycieraniu uszu do sucha.
Zwierzeta należy zabezpieczać przed insektami ( choroby odkleszczowe mogą ujawnić się nawet po kilku latach)
Polecam „FRONTLINE” do kupienia u lek. wet. ( psa można po kilku dniach moczyć ) – działa długo i skutecznie, nie uczula. Dawka preparatu musi być dostosowana do wagi psa.
Nie zaleca się stosowania kilku preparatów insektobójczych jednocześnie ponieważ może to zaowocować uczuleniem.
U samców należy zwracać uwagę na zejście jader do moszny. Mimo że przy odbiorze miotu mogły zejść oba należy ich pilnować , kontrolować czy się nie cofają do jamy brzusznej , przy okazji wizyt u lekarza poprosić o kontrolę.Prawidłowo do 6 m-ca oba jądra powinny znajdować się na właściwym miejscu.
Jądro pozostające w jamie brzusznej ma tendencje do nowotworzenia i dlatego należy je bezzwłocznie usunąć najlepiej przed upływem 1 r ż.

Zabezpieczenie przeciwko ektopasożytom

Zwierzeta należy zabezpieczać przed insektami ( choroby od-kleszczowe mogą ujawnić się nawet po kilku latach)
Polecam „FRONTLINE”  do kupienia u lek. wet. ( psa można po kilku dniach moczyć ) – działa długo i skutecznie, nie uczula.Dawka preparatu musi być dostosowana do wagi psa.

Bardzo skuteczna jest obroża FORESTO o działaniu nawet do 8 miesięcy.

Preparatów tych nie należy stosować jednocześnie.

Nie zaleca się stosowania kilku preparatów insektobójczych jednocześnie ponieważ może to zaowocować uczuleniem.
U samców należy zwracać uwagę na zejście jader do moszny. Mimo że przy odbiorze miotu mogły zejść oba należy ich pilnować , kontrolować czy się nie cofają do jamy brzusznej , przy okazji wizyt u lekarza poprosić o kontrolę.Prawidłowo do 6 m-ca oba jądra powinny znajdować się na właściwym miejscu.
Jądro pozostające w jamie brzusznej ma tendencje do nowotworzenia i dlatego należy je bezzwłocznie usunąć najlepiej przed upływem 1 r ż.